Celý svět v poslední době nejvíce zaměstnává téma nového virového onemocnění COVID-19, které je pro člověka vysoce nakažlivé. Virus napadá především plíce a zbytek dýchacích cest.1 Dnes už také víme, že lidé s některými chronickými nemocemi nebo s oslabenou imunitou bývají rizikovější skupinou než běžná populace.2 Ovlivňují se však navzájem COVID-19 a roztroušená skleróza? Pojďme se na tuto problematiku podívat společně.
Je pro lidi s RS koronavirus rizikovější?3
Podle současných dat probíhá onemocnění COVIDEM-19 u pacientů s roztroušenou sklerózou obdobně jako u stejně starých zdravých osob. Samotné onemocnění RS se tedy nezdá být rizikovým faktorem. Těžší průběh lze očekávat u osob starších 65 let nebo u těch, které trpí zároveň i cukrovkou, vysokým krevním tlakem, jiným onemocněním dýchacích cest nebo jsou obézní. Rizikový je také vyšší stupeň neurologického postižení.
Jak je to s očkováním proti COVIDU-19?3
Stále nemáme k dispozici dostatek informací ohledně dlouhodobého efektu vakcín proti COVIDU-19 u pacientů s RS. Existuje však dostatečný počet očkovaných osob s RS ve světě, a proto lze říct, že žádná z dosud vyvinutých vakcín nenese specifické riziko. Používané vakcíny by neměly zhoršovat průběh RS, být příčinou relapsu nebo zabránit efektu biologické léčby.
Co je třeba u očkování proti COVIDU-19 dodržet?3
- Neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění (teplota, kašel, rýma, pneumonie, průjmy atd.). V těchto případech je potřeba vyčkat alespoň 2 týdny po odeznění příznaků.
- Neočkovat osoby, které COVID-19 prodělaly prokazatelně v posledních 3 měsících.
- Před očkováním je vhodné udělat vyšetření protilátek. Je možné, že jste COVID-19 prodělali bezpříznakově.
- Nenechte se očkovat v době ataky.
- Dále platí povinnost dodržovat vládní doporučení ke snížení rizika nákazy i po očkování. Po vakcíně proti COVIDU-19 trvá určitou dobu, než se dosáhne imunity, proto je potřeba opatrnosti.
NEZAPOMEŇTE: Pokud nad vakcínou proti COVIDU-19 uvažujete, mějte na paměti, že je třeba se poradit se svým neurologem. Očkování pak provede standardně váš praktický lékař nebo využijte očkovacích center. Následně nezapomeňte název vakcíny a datum podání nahlásit ošetřujícímu lékaři v RS centru. Případně uveďte i veškeré nežádoucí účinky. |
Jak je to s dalšími typy očkování a RS?4
Zastavme se ale i u běžně využívaných vakcín a RS, o kterých často kolují různé mýty a nepravdy. Původní zcela odmítavý postoj k očkování je již za námi. I dnes však lze doporučit pouze určité vakcíny a za konkrétních podmínek.
- Očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a jiné živé vakcíny mohou být rizikové z důvodu léčby RS, která ovlivňuje imunitní systém.
- Očkování proti tetanu snášejí pacienti relativně dobře. V případě, že nemají protilátky, je jednoznačně potřeba je přeočkovat.
- Lékaři zásadně nedoporučují pacientům s RS očkování proti žluté zimnici, které se podává před návštěvou některých exotických zemí.
- Co se dál týká cestování, vakcína proti břišnímu tyfu je možná. Vakcína proti encefalitidám spadá mezi ty rizikovější. Možná je pak profylaxe proti malárii.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?1 Děti osob s roztroušenou sklerózou mají vyšší riziko autoimunitních chorob a můžeme u nich také předpokládat větší riziko reakce po očkování. Je proto vhodné dětem podat vakcínu později a vždy se dopředu ujistit, že je dítě zdravé a netrpí žádnou infekcí. Povinná očkování jsou nicméně vždy zcela jistě na místě. |
Pár důležitých rad na závěr
Zaprvé, očkování je důležité, ale je potřeba s ním zacházet vždy s rozvahou. Zadruhé, k podání jakékoli vakcíny u pacientů s RS musí lékař přistoupit pouze v období remise a až po stanovení hladiny protilátek proti dané infekci. Zatřetí, vždy je potřeba zohlednit pečlivé individuální načasování s ohledem na léčbu i aktivitu nemoci, což platí i v případě COVIDU-19.4
Co se týká současné koronavirové situace, asi tu s námi ještě nějakou dobu bude. Uplatňujte proto opatrnost a dodržujte poctivě všechna hygienická doporučení. Naše poslední rada zní: zůstaňte nadále aktivní a dělejte to, co vás baví. Duševní pohoda je v této situaci důležitější než obvykle. Lépe převezmete kontrolu nejen nad roztroušenou sklerózou, ale i nad strachem z koronaviru.
Zdroje:
- MARES, Jan, HARTUNG, Hans-Peter. Multiple sclerosis and COVID-19. Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Czech Repub [online]. 2020 Sep; 164(3) :217–225.Dostupné z: https://biomed.papers.upol.cz/pdfs/bio/2020/03/01.pdf
- MZČR. Informace pro pacienty s chronickým onemocněním či oslabenou imunitou [online]. Dostupné z: https://koronavirus.mzcr.cz/informace-pro-pacienty-s-chronickym-onemocnenim-ci-oslabenou-imunitou/
- HORÁKOVÁ, Dana. Dnes vydané doporučení pro pacienty s RS Sekcí klinické neuroimunologie a likvorologie ČNS ČLS JEP. In: Aktivní život [online]. Dostupné z: http://aktivnizivot.cz/2021/03/06/dnes-vydane-doporuceni-pro-pacienty-s-rs-sekci-klinicke-neuroimunologie-a-likvorologie-cns-cls-jep/
- ŠŤASTNÁ, Dominika. Očkování u pacientů s RS: ano, či ne? In: Roztroušená skleróza. Výběr z edukačního semináře pro zdravotní sestry, který se konal 18.–19. září 2020. Praha: MeDitorial, 2021.