Problémy s močením nepatří mezi ty, které byste běžně probírali se svými blízkými. Měli byste však vědět, že jimi trpí až 80 % lidí s roztroušenou sklerózou a se svým trápením nejste sami.1 Místo zoufání tedy vezměte problémy pevně do svých rukou a nenechte si narušit dosavadní život. Ano, určitě někdy přijdou chvíle, kdy se budete cítit špatně a budete se za problémy s močovým měchýřem stydět. Nikdy ovšem nezoufejte příliš dlouho a raději si uvědomte, že je dnes naprosto jiná situace než před dvaceti lety a existuje mnoho způsobů, jak tyto problémy řešit.
Jak je to s běžným vyprazdňováním1
Moč se tvoří v ledvinách, odkud ji močovody vedou do močového měchýře a zde se průběžně hromadí. Teprve když je měchýř dostatečně plný, vyšlou nervy signál míše a mozku, čímž se dostaví pocit nucení dojít si na toaletu. Pro vyprázdnění močového měchýře se spustí reflex, který aktivuje svalovinu, a moč se tak vytlačí do močové trubice. Společně s tímto procesem se také uvolňuje svalovina sloužící jako uzavírací mechanismus a moč následně odchází ven z těla.
Co se stane při roztroušené skleróze1
Oproti klasické inkontinenci, která je způsobená oslabením svalů pánevního dna, je u roztroušené sklerózy situace složitější, protože ji způsobuje porucha nervových signálů vedoucích k močovému měchýři či ke svěrači a proces vyprazdňování tak nefunguje správně.
Můžete tedy mít problémy s vyšší frekvencí močení, které se objevují nejčastěji v noci, a proto se můžete budit ze spaní. Někteří mají potíže také s neodkladným nucením k močení, které se dostavuje často a velmi urgentně. Navíc je doprovázené nepříjemným pocitem plnosti měchýře. Dalším projevem je neschopnost udržet moč. V důsledku postižení nervových signálů, které řídí vyprazdňování močového měchýře, totiž dochází k úniku moči. Chronický únik moči taktéž dráždí kůži a v neposlední řadě tyto problémy ovlivňují člověka společensky, protože se kvůli nim cítí nekomfortně a může se stranit společnosti. S tím souvisí i deprese, se kterou mají lidé s roztroušenou sklerózou bohužel mnohdy bohaté zkušenosti.
Urologické potíže spojené s RS, prof. MUDr. Jan Krhut, PhD
Neodkládám, ale řeším
S problémy s močením nikdy neotálejte, ale informujte o nich co nejdříve svého neurologa, který vám doporučí další postup. Pokud je totiž nebudete léčit, může dojít k trvalému poškození močového ústrojí. Když se totiž močový měchýř špatně vyprazdňuje, je náchylnější ke vzniku močových kamenů a rovněž k zánětům močových cest.
Lékař se vám určitě pokusí s vašimi problémy co nejlépe poradit. Může vám například předepsat přípravky ovlivňující svalovinu měchýře nebo svěrače.2 V případě, že jsou poruchy inkontinence vážnější a nelze je řešit léky, může pomoci cévkování. Chirurgické řešení se doporučuje pouze v případě, kdy ostatní léčebné možnosti selhaly. Mluvte vždy o možnostech s neurologem a nezapomínejte, že řešením problémů s inkontinencí rozhodně není omezení příjmu tekutin.1
Co pro to můžu udělat já sám a každý den
Zaprvé dbejte na svůj jídelníček. Vyvarujte se kofeinu a alkoholu, příležitostně si ale malé množství dopřát můžete. Zkuste také zařadit brusinky pro předcházení bakteriálních infekcí, a naopak omezte pomerančový džus. Snažte se příjem tekutin regulovat tak, abyste pili v průběhu celého dne a svůj močový měchýř tak nezatěžovali nárazově.2 Při návštěvě míst, která neznáte, si vždy zjistěte, kde najdete toalety, a pokud cestujete, využívejte je pro jistotu při každé příležitosti. Nikdy nevíte, za jak dlouho na další WC opět narazíte.
Vyzkoušejte také cviky na zpevnění pánevního dna, díky nimž budete moci lépe kontrolovat svůj močový měchýř.2 Abyste se cítili více v pohodě, vyzkoušejte inkontinenční pomůcky. Pomůžou například inkontinenční vložky, které spolehlivě fungují i proti zápachu, nebo speciální kalhotky.
V případě, že změna životního stylu nepomůže a inkontinenční pomůcky nebudou dostačující, nezavírejte před svým trápením oči a hledejte co nejlepší řešení společně s lékařem. Čím dříve začnete podnikat ty správné kroky, tím lépe můžete své potíže podchytit.
Zdroje:
- uLékaře. Jaké problémy s močením způsobuje roztroušená skleróza. Dostupné na: https://www.ulekare.cz/clanek/jake-problemy-s-mocenim-zpusobuje-roztrousena-skleroza-366795
- MALINOVÁ, Renata a NOVOTNÁ, Klára. Brožura pro pacienty. 1. vydání 2017.